CinemaRX
🎬

Acum la cinema

Cluj-Napoca
Toate filmele la cinema
Turma vede urma
Trending

Turma vede urma

2026·Comedie, Familie, Mister
7.6IMDb

Recenzii recente

Voicemails for Isabelle
Voicemails for Isabelle(2026)
...
Elena S.

Elena S. a recenzat

Leah McKendrick reușește să construiască o comedie romantică plină de glas și sensibilitate, chiar și atunci când totul pornește de la o premisă destul de dubioasă. Mesajele vocale sunt inima filmului, iar scrierea lor are un charm real, plin de umor neașteptat și vulnerabilitate. Actrița principală dă o performanță credibilă pentru ce ar putea fi ușor ridicol în alte mâini. Regizorul nu se teme să se opreași asupra momentelor melancolice entre scene de comedie ușoară. Chiar dacă clicheurile romantice apar aici și colo, nu te-ți apasă prea mult. Ceea ce mă deranjează puțin e că poveștile secunare nu beneficiază de aceeași atenție, iar in final îți rămân câteva întrebări nerezolvate. E filmul tipul care ți se place dacă accepți premisa și lași un pic din logică la ușă. Distractiv și emoționant fără să fie prea pretențios, dar nici nu-ți va rămâne în minte săptămâni în șir.

Backrooms: Fără ieșire
Backrooms: Fără ieșire(2026)
...
Dana R.

Dana R. a recenzat

"Backrooms: Fără ieșire" are o premisă interesantă, dar execuția cade la pământ cam repede. Filmul se avântă cu entuziasm în conceptul ăsta de realitate alternativă înfricoșătoare, doar că ajunge într-o monotonie vizuală care nu e chiar intenționată. Coridoarele infinite și holurile goale, care ar trebui să creaţi o tensiune progresivă, devin de fapt cam plictisitoare. Parsons are ochi pentru imagini ciudate și o înțelege pe direcția mixturii dintre horror și sci-fi, dar scenariul nu suportă bine lungimea filmului. Personajele iau decizii care-ți rup imersiunea, iar momentum-ul se pierde des în secvențe prea lungi care nu adaugă prea mult la poveste. E un film care se vede că a fost făcut cu pasiune, dar i-a lipsit fie o edit mai strâns, fie o viziune narrativă mai clară. Merită încercat dacă ești în mood de horror weird, dar nu te aştepta la ceva revoluționar.

Citizen Vigilante
Citizen Vigilante(2026)
...
Cristina V.

Cristina V. a recenzat

Ciudat să zic, dar Uwe Boll mi-a surprins plăcut de data asta. "Citizen Vigilante" e filmul ăla care nu se lasă ușor uitat, chiar dacă nu e perfect. Povestea vigilantului care își face dreptate singur e veche, o știu, dar execuția brută și fără compromisuri m-a got-it. E violent, rău, și tocmai asta mă ține treaz în scaun. Problema e că nu toți scenariul nu merge exact strună. Sunt momente în care putea fi mai clar, mai echilibrat între action și dramă psihologică. Pe alocuri simți că regizorul se pierde în mică în violență pentru violență, fără să construiască suficient în emoțional. Cu toate astea, nu-ți scapă din ochi. Actorii muncesc bine, cinematografia are o culoare întunecată care se simte organică. Nu e cine știe ce, dar e onest în ambițiile lui. Tipul de film care te face să stai în scaun și să reflectezi după credit. Nu mereu reușit, dar merită dat o șansă.

Mortal Kombat II
Mortal Kombat II(2026)
...
Andrei N.

Andrei N. a recenzat

Uite, am urmărit Mortal Kombat II și zic sincer, nu m-a lovit cum m-aș fi așteptat. Actiunea e pe acolo, scenele de lupta sunt destul de ok, dar pe undeva se pierde magia pe parcurs. Johnny Cage cu Karl Urban promitea mai mult, dar personajul se rataceste intre toți ceilalți. Povestea e cam tanganica, parca nu-și gaseste ritmul bun. O saț de o ora și ceva și îmi dadeam seama că lucrurile nu se leagă asa cum ar trebui. Shao Kahn suna grozav pe hartie, dar ca antagonist... ia nu știu, m-a decepționat oarecum. Scenografia e impresionanta, trebuie să recunosc asta, dar nu salvează un scenariu cam confuz. E filmul ala pe care-l urmărești și nu-ți e rău, dar nici nu mă gândesc că-i filmul anului. Daca iubești seria, probabil o să-ți placă mai mult decât mie. Eu zic trei din cinci, nici rău nici bun.

Pressure
Pressure(2026)
...
Mihai C.

Mihai C. a recenzat

Anthony Maras construiește o poveste ingeniasă în jurul unui detaliu istoric pe care puțini oameni îl cunosc. Filmul se concentrează pe tensiunea psihologică dintre Eisenhower și meteorologul James Stagg în orele ce preced invazia din Normandia, iar premisa e cu adevărat interesantă. Problema e că executarea nu ridică altura ambiției. Gary Oldman face ceea ce poate cu rolul lui Eisenhower, dar dialogurile par uneori forțate, iar conflictul dintre cei doi personaje nu dezvoltă suficiență dramatică. Regizorul reușește să creeze momente de suspans, dar filmul rămâne într-o zonă de confort prea aproape de dramedă corporativă, nu de thriller istoric care să-ți bată inima. Vizual e solid, scenele sunt bine compuse, dar ceva lipsește din substanță. Aș spune că e un film pentru cinefili de istorii, dar restul vor fi doar parțial angajați de această decizie meteorologică care schimbă istoria.

Moartea lui Stalin
Moartea lui Stalin(2017)
...
Maria L.

Maria L. a recenzat

Am intrat în sală fără mari așteptări și am ieșit complet surprinsă. "Moartea lui Stalin" este o comedie neagră care te lovește cu o inteligență acerbă, chiar chinuitoare uneori. Armando Iannucci reușește să transforme o pagină întunecată din istoria rusă într-o satire cu dinți ascuțiți, unde absurdul și groaza convietuiesc într-o relație ciudată. Ceea ce m-a marcat cel mai mult e cum filmul nu se teme să râdă din fața unui regim totalitar fără să piardă din seriozitate. Actoria e excelentă, fiecare personaj e desenat cu mare atenție, iar dialogurile mor de râs în momente și te înghețe în altele. Nu e ușor de digerat nici o secundă, dar exact asta-i frumusețea lui. Singurul lucru care m-ar fi putut ține departe e tonul, care nu e pentru toată lumea. Dar daca-ți place umorul dark și istoria prezentată dintr-o perspectivă neortodoxă, trebuie neapărat să-l vezi. Nu-l uiți ușor.

Povestea jucăriilor 5
Povestea jucăriilor 5(2026)
...
Bogdan P.

Bogdan P. a recenzat

Sincer, nici nu mai sper că Pixar o să dezamăgească cu Toy Story. Și uite, iarăși nu m-au dezamăgit! Al cincilea film e one more time o mișcare genială, mai ales că au găsit tema potrivită pentru ziua de azi: obsesia copiilor cu gadgeturile și retelele sociale. Buzz, Woody și Jessie se chinuie să rămână relevanți într-o lume unde o tabletă pare mai interesantă decât o păpușă în costum de cowboy. E ironic și trist în același timp, iar filmul asta știe exact cum să joace pe cărțile astea. Animația e de-a dreptul frumoasă, vocea actorilor e în formă și mesajul emotional trece destul de bine. Singura mea problemă e că, la punctul ăsta, simțeam că seria s-a încheiat deja. Dar dacă tot au venit cu al cincilea episod, măcar l-au făcut bun. Merita 4 din 5. Pur și simplu nu mai are acea magie a primelor filme, chiar dacă se apropie tare mult.

Răzbunătorii
Răzbunătorii(2012)
...
Alexandru D.

Alexandru D. a recenzat

Omule, ce experiență! Am intrat în cinema cu mari așteptări și "Răzbunătorii" a reușit să le depășească pe jumătate. Whedon a făcut ceva greu de realizat, să pună laolaltă toți acești eroi fără ca filmul să devină o colecție de camee egoiste. Iron Man, Captain America, Thor, Black Widow și restul au chimie reală, nu doar se aruncă glume și lovituri. Ceea ce m-a fericit pe deplin e energia din fiecare scenă de acțiune. Nu e doar spectacol gol, are și greutate. Scena finală din New York e de-a dreptul epic, chiar dacă am simțit pe alocuri că lucrurile se grăbesc un pic. Îmi place cum personajele respective păstrează identitatea, iar conflictele dintre ei sunt ceva ce vrei să urmărești. Singura care m-a dezamăgit e povestea cu Loki, e puțin plată comparativ cu cât de mult îi știu de acasă din alte filme. E filmul pe care vrei să-l revezi, clar merită. Nu e perfect, dar e divertisment de calitate, asta e sigur. Marvel a pus bazele unui univers care funcționează și asta spune totul.

Povestea Jucăriilor 2
Povestea Jucăriilor 2(1999)
...
Bogdan P.

Bogdan P. a recenzat

Bun, să fiu sincer, asta e o sechelă care nu-și bate joc de originalul, ceea ce-i deja ceva. Povestea Jucăriilor 2 merge decent, are momente amuzante și Jessie e o adăugire simpatică la mixul ăsta de plastic colorat. Aia e, o admitere greu de făcut pe net fără să-ți iei critici. Dar, să spun pe șleau, filmul ăsta se simte mai mult ca o extindere lungă a unei episoade de desen decât ceva organic. Secvențele de salvare se repetă și apasă tare pe sentimentalism când ar trebui să fie doar amuzante. Buzz Lightyear devine prea mult personaj secundar pentru gustul meu, iar unii adversari nu-și justifică prezența prea bine. E competent, sigur, și copiii vor fi încântați. Dar dacă m-aș compara cu numărul unu, simt că aici s-a pierdut din magia esențială. E genul de film care merită văzut, totuși. Doar nu m-aș aștepta să te şocheze ca pe când ai 8 ani.

Bhooth Bangla
Bhooth Bangla(2026)
...
Dana R.

Dana R. a recenzat

Bhooth Bangla promite o combinație divertisantă între horror și comedie, dar execuția rămâne plată și previzibilă. Priyadarshan nu reușește să creeze acel echilibru delicat între sperieturi și umor, rezultând scene care nu sunt nici sperioase, nici amuzante. Acting-ul pare forțat, în special în momentele care ar trebui să fie comedice, iar tensiunea dramatică se pierde constant în dialoguri fără apă de gură. Povesta palatului blestemat nu e nouă, iar misterul trecerii nu e construit cu prea mult interes. Investigația supranaturală pare o obligație decât o explorare organică a narativului. Efectele vizuale sunt modeste și nu ajută deloc atmosfera. Ar fi putut fi un film de weekend distractiv, dar în loc asta simți cum se târăște greoi spre finalul care nu oferă prea multă satisfacție. Un ratat frustrant pentru genul ăsta.

Populare săptămâna asta

Vezi toate

Populare pe streaming

Vezi toate

Cinema RomânescDescoperiri

Vezi toate